Czy wiesz, że wyprawkę już masz?

Aleksandra Fabjańska
03-02-2021

4 min

Wiedza o funkcjonowaniu noworodka daje nam ważną wskazówkę: prawdopodobnie wyprawkę już masz. Noworodek potrzebuje do funkcjonowania dwóch rzeczy: opiekuna i pożywienia.

Reszta jest miłym dodatkiem.

Brzmi absurdalnie?

Może rodzi się w Tobie pytanie “a co z pieluchami, śpioszkami i wózkiem?”.

Te wszystkie rzeczy też są potrzebne, ale Tobie, rodzicu. Nie dziecku.


Jeśli mielibyśmy wyobrazić sobie idealną scenerię dla noworodka, w większości wypadków sprawdziłaby się taka scena: przyciemniona sypialnia, nagie dziecko i półnaga mama pozostają w kontakcie skóra do skóry, pierś jest stale dostępna, dochodzące dźwięki są nieco przytłumione.

Jak widzicie, nie ma w tej scenie zbyt wielu gadżetów.

Świat marketingu będzie Ci powtarzał, że Twoje dziecko potrzebuje bardzo wielu przedmiotów. Musisz wydać sporo pieniędzy, aby być pewnym, że dbasz o jego rozwój i zdrowie. Twój noworodek jednak nie potrzebuje tych rzeczy, on potrzebuje - tylko i aż - Twojej obecności.


Dlatego namawiam do tego żeby kompletując wyprawkę myśleć o sobie, a nie o dziecku.


Pomyśl co TOBIE ułatwi bycie rodzicem.

Co TOBIE ułatwi logistykę?

Co TOBIE wydaje się potrzebne?


Nie zrozumcie mnie źle, w żadnym wypadku nie namawiam do skrajnego minimalizmu. Sama będąc w trzecim trymestrze ciąży kupiłam Jeremiemu piękny otulacz. Na nic mu był przecież ten otulacz. Co za różnica dla tygodniowego dziecka czy jest otulone w ładny wzór czy brak wzoru? Ale mi było przyjemnie patrzeć na niego, owiniętego w ładną tkaninę.


W dodatku, wybieranie rzeczy dla dziecka ma również wymiar psychicznego przygotowania.


Kupujesz wózek, sprawdzasz jak się nim jeździ, a równocześnie wyobrażasz sobie jak to będzie, kiedy już w środku będzie Twoje dziecko.

Być może znajdziesz w gotowej liście wyprawkowej przedmioty, które nie mieszczą się w Twojej wizji rodzicielstwa. Być może nie będzie takich, które są dla Ciebie są kluczowe.

Myślę, że w przygotowywaniu własnej wyprawki można zawrzeć element budowania i opierania się na swojej rodzicielskiej intuicji. To ty będziesz rodzicem. Twoja relacja z dzieckiem będzie jak żadna inna relacja na świecie. Wasza wyprawka też może być jak żadna inna w internecie.

O wyprawce opowiadam też w moim kursie online. Dzielę się tym co dla mnie było najbardziej pomocne.